Ručně paličkovaná krajka

Paličkovaná krajka je způsob spojování různého počtu nití navinutých na paličkách. Podle předlohy vzniká křížením, prohazováním a stáčením za pomoci špendlíků na podušce průhledná textilie. Krajka může být plochá, prostorová, samostatná i jako součást další textilie. Užití má v interiéru, výstavnictví, v oděvnictví jako část oděvu, oděvní doplněk, šperk. K paličkování potřebujete paličky (různých tvarů a velikostí), nitě, špendlíky, herduli (poduška), papír s nákresem předlohy (podvinek), háček.

Paličkování - základní výuka

Příprava paliček a podvinků. Paličkování základních vzorů – plátno, polohod, kroucení, lístkovina. Ze základních vzorů lze již paličkovat drobné motivky krajek. Závěrečné tužení krajek.

Paličkování - složitější krajky

Barevné kombinace, prostorové krajky. Navrhování a kreslení vlastních krajek.
Paličkování – krajky klasické a historické
 

Paličkování – krajky klasické a historické

Torchon a Craponne. Krajky, které jsou složitější a vyžadují již větší znalosti ov oboru krajkářství. Jde např. tradiční mnohopárovou paličkovanou krajku Torchon. Craponne je jednoduchý typ historické řetízkové krajky s drobnými kvítky, lístky, dekorovanou pikotkami a lemovanou obtahovačkou. Další mnohopárovou tradiční krajkou je Chantilla.

Paličkování – krajka kovová

Mezi další historické krajky patří kovová krajka, paličkovaná z kovových nití a dracounů.

Paličkování - kombinace materiálů

Paličkování s netradičními a nekrajkářskými materiály. Propojení krajky s kůží, ručním papírem, přírodninami, drátem, korálky, efektními přízemi.